- Egyes tagállamokban akár négyszer annyiba is kerülhetnek a leggyakrabban igénybe vett széles sávú kapcsolatok, még ha figyelembe vesszük is az adott országok vásárlóerejét.
- Az emberek 66 %-a nem tudja, hogy milyen sebességű internetkapcsolatra fizetett elő.
- A fogyasztók széles sávú internetkapcsolata a szerződésben foglalt sebességnek átlagosan csak a 75 %-át éri el.
Hatalmas árkülönbségek a széles sávú hozzáférés (#broadband) esetében
- A 35 éves Karolina Litvániából Lengyelországba költözik. Új lakhelyén legalább kétszer annyit kell majd fizetnie a korábbihoz hasonló minőségű széles sávú szolgáltatásért. De akár a 14-szeresét is fizetheti.
- Miután a 65 éves Peter az Egyesült Királyságban nyugdíjba vonul, nyugdíjas éveit Cipruson kívánja tölteni. Egy valószínűleg lassabb internetkapcsolatért 2–4-szer többet kell majd fizetnie.
- Carlos Franciaországból költözik vissza spanyol szülővárosába. Alaposan szét kell majd néznie, mert Spanyolországban a széles sávú hozzáférésért akár 50 %-kal is többet kell fizetnie, mint most.
- Neelie Kroes (@NeelieKroesEU), az Európai Bizottság alelnöke így nyilatkozott: „Az internet egységes piaca nem létezik, de ennek meg kell változnia. Nincs ésszerű magyarázat arra, hogy Európában ugyanazért a széles sávú hozzáférésért miért kell valakinek négyszer annyit fizetnie, mint valaki másnak.”
Az árkülönbségek: a hirdetések szerint a legolcsóbb széles sávú hozzáférésre Litvániában (10,30 EUR-tól), Romániában (11,20 EUR-tól) és Lettországban (14,60 EUR-tól) lehet előfizetni; más országokban a legalacsonyabb ajánlat akár 46,20 EUR-ra is szólhat (Cipruson), de e mögött Spanyolország (38,70 EUR) és Írország (31,40 EUR) sem sokkal marad le. A legmagasabb az ártartomány Lengyelországban és Horvátországban, ahol az ajánlatok 20 EUR-tól 140 EUR-ig, illetve 30 EUR-tól 121 EUR-ig terjednek.
Noha a piacok közötti bizonyos különbségek megmagyarázhatók az eltérő költségekkel és bevételekkel, a napjainkban tapasztalt eltérésekért többnyire a tartós piaci fragmentáció okolható. A „behálózott kontinens” jogszabálycsomag (#ConnectedContinent) segít majd megszüntetni ezeket az árkülönbségeket azzal, hogy a fogyasztóknak több jogot, a befektetőknek pedig kedvezőbb környezetet biztosít az EU egységes piacán, és lehetőséget ad a hatékony szolgáltatóknak arra, hogy más országok fogyasztóinak értékesítsék szolgáltatásaikat.
Forrás: Európai Bizottság